Essentra Components (formerly Richco, Inc.) PGSB-1013A
PGSB-1013A picture photo
Mfg. Part Number
PGSB-1013A
Manufacturer
Product Category
Bushings, Grommets
Brief Description
BUSHING SPLIT 0.350" NYLON BLACK
Datasheet Download
PGSB-1013A.pdf
Availability of PGSB-1013A
QUANTITY
PGSB-1013A Order Process
Ship out your order
Specifications of PGSB-1013A
Internal Part NumberEIS-PGSB-1013A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesGrommets and Bushings
Engineering Technology
Injection Molding and Plastics
Plastic Materials
Standard Package500
Category Cables, Wires - Management
FamilyBushings, Grommets
SeriesPGSB-A
Bushing, Grommet TypeBushing, Split
For Use With/Related ProductsCable, Wires
Panel Thickness0.031" ~ 0.188" (0.79mm ~ 4.78mm)
Panel Cutout DimensionsCircular - 0.512" (13.00mm)
Diameter - Inside0.350" (8.89mm)
FeaturesSnap-Mount
MaterialPolyamide (PA66), Nylon 6/6
ColorBlack
Material Flammability RatingUL94 V-2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PGSB-1013A
Related LinksPGSB-, PGSB-1013A Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
PGSB-1013A Details Description
Related parts for PGSB-1013A
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
V.I CHIP PRM REGULATOR EVAL BOAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 200V 3.5A SOD64 datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 102 TYPEA 14POS datasheet.pdf
RES 191K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOUNT MAGN 3/4" 58A NM datasheet.pdf
CONN SOCKET BGA 500POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 56M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf