On-Shore Technology, Inc. PH1-230/120-051
PH1-230/120-051 picture photo
Mfg. Part Number
PH1-230/120-051
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
TERM BLOCK HDR 2.54MM 5POS PCB
Datasheet Download
PH1-230/120-051.pdf
Availability of PH1-230/120-051
QUANTITY
PH1-230/120-051 Order Process
Ship out your order
Specifications of PH1-230/120-051
Internal Part NumberEIS-PH1-230/120-051
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesPH1
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions5
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PH1-230/120-051
Related LinksPH1-230, PH1-230/120-051 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
PH1-230/120-051 Details Description
Related parts for PH1-230/120-051
Connector Receptacle 4 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CARDEDGE 60POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS .100" DBL SMD datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
RES SMD 649 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
SENS FLA-CONTACT 2,8 datasheet.pdf
RES SMD 15.4 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION LIMIT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125" datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf