TDK-Lambda Americas, Inc. PH50S2412
PH50S2412 picture photo
Mfg. Part Number
PH50S2412
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER DC/DC 12V 50W 6-PIN
Datasheet Download
PH50S2412.pdf
Availability of PH50S2412
QUANTITY
PH50S2412 Order Process
Ship out your order
Specifications of PH50S2412
Internal Part NumberEIS-PH50S2412
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPH-S
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.2A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseModule
Size / Dimension3.85" L x 1.61" W x 0.50" H (86.0mm x 41.0mm x 12.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Efficiency-
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PH50S2412
Related LinksPH50, PH50S2412 Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
PH50S2412 Details Description
Related parts for PH50S2412
CONN HEADER 12POS 2MM VERT GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1000V 2.5A TO-220FP datasheet.pdf
C/A MTRJ TO LC MM OFNR 20M1 datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CABLE 4COND 24AWG GRAY 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 0.12UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 53MA 16 OHM SMD datasheet.pdf