TDK-Lambda Americas, Inc. PH50S280-3.3
PH50S280-3.3 picture photo
Mfg. Part Number
PH50S280-3.3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERT DC-DC 3.3V 33W 10A
Datasheet Download
PH50S280-3.3.pdf
Availability of PH50S280-3.3
QUANTITY
PH50S280-3.3 Order Process
Ship out your order
Specifications of PH50S280-3.3
Internal Part NumberEIS-PH50S280-3.3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPH-S
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)200V
Voltage - Input (Max)400V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseModule
Size / Dimension3.85" L x 1.61" W x 0.50" H (86.0mm x 41.0mm x 12.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Efficiency-
Power (Watts) - Max33W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PH50S280-3.3
Related LinksPH50S2, PH50S280-3.3 Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
PH50S280-3.3 Details Description
Related parts for PH50S280-3.3
DIP CABLE - HDP40H/AE40G/HDP40H datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 11A 5.6 MOHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 350MA 470 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CAP FILM 0.043UF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
RES 240K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
IC IO-LINK PHY FOR NODES 20-VQFN datasheet.pdf
HOUSING PPE BLK 2.48"L X 3.78"W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 15A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 40 POS 2.54 datasheet.pdf