NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PHB66NQ03LT,118
PHB66NQ03LT,118 picture photo
Mfg. Part Number
PHB66NQ03LT,118
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 25V 66A D2PAK
Datasheet Download
PHB66NQ03LT,118.pdf
Availability of PHB66NQ03LT,118
QUANTITY
PHB66NQ03LT,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHB66NQ03LT,118
Internal Part NumberEIS-PHB66NQ03LT,118
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginAlternative Leadframe Supplier 17/Jun/2014
PCN PackagingReel Trailer Update 08/May/2015
Reel Trailer Revision 14/Sep/2015
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchMOS™
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)25V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C66A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs10.5 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs12nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds860pF @ 25V
Power - Max93W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHB66NQ03LT,118
PHB66NQ03LT,118 Details Description
Related parts for PHB66NQ03LT,118
RES SMD 45.3 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MULT-MODE SCSI TERM 28-TSSOP datasheet.pdf
IC FPGA 564 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
SWITCH SNAP SPDT 0.1A 30V datasheet.pdf
CAP CER 470PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP 8KVP 1200PF 20% datasheet.pdf
CAP CER 360PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf