LEMO PHD.3B.308.CLLD82
PHD.3B.308.CLLD82 picture photo
Mfg. Part Number
PHD.3B.308.CLLD82
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN INLINE RCPT 8SKT SLD CUP
Datasheet Download
PHD.3B.308.CLLD82.pdf
Availability of PHD.3B.308.CLLD82
QUANTITY
PHD.3B.308.CLLD82 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHD.3B.308.CLLD82
Internal Part NumberEIS-PHD.3B.308.CLLD82
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series3B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions8
Shell Size - Insert308
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypePush-Pull, Detent Lock
OrientationD
Ingress ProtectionIP50 - Dust Protected
Shell Material, FinishBrass, Chrome Plated
Contact FinishGold
FeaturesBackshell, Shielded
Contact Finish Thickness59µin (1.50µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHD.3B.308.CLLD82
Related LinksPHD.3B.3, PHD.3B.308.CLLD82 Datasheet, LEMO Distributor
PHD.3B.308.CLLD82 Details Description
Related parts for PHD.3B.308.CLLD82
RES SMD 845 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC TXRX RS485 FAULT PROT 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.78K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
LED PM IND RECESSED GREEN datasheet.pdf
RES 3.4K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.082UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 560MA 520 MOHM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 110V datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 1.5A 120 MOHM TH datasheet.pdf