KEMET PHE450RF6100JR06L2
PHE450RF6100JR06L2 picture photo
Mfg. Part Number
PHE450RF6100JR06L2
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.1UF 5% 1.6KVDC RADIAL
Datasheet Download
PHE450RF6100JR06L2.pdf
Availability of PHE450RF6100JR06L2
QUANTITY
PHE450RF6100JR06L2 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHE450RF6100JR06L2
Internal Part NumberEIS-PHE450RF6100JR06L2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Standard Package216
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPHE450
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC650V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.240" L x 0.413" W (31.50mm x 10.50mm)
Height - Seated (Max)0.807" (20.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.240" (31.50mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHE450RF6100JR06L2
Related LinksPHE450RF6, PHE450RF6100JR06L2 Datasheet, KEMET Distributor
PHE450RF6100JR06L2 Details Description
Related parts for PHE450RF6100JR06L2
RES SMD 42.2 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
PWRBLADE R/A LF HDR datasheet.pdf
RES 129 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 191 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 80V RADIAL datasheet.pdf
CONN HAN HOOD W/ADAPT ASSY PG29 datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
KIT BOOT ADAPTER datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
HEATSHRINK 12.7MM ID 50MM L datasheet.pdf