KEMET PHE840MY6470MD14R06L2
PHE840MY6470MD14R06L2 picture photo
Mfg. Part Number
PHE840MY6470MD14R06L2
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.47UF 20% 760VDC RAD
Datasheet Download
PHE840MY6470MD14R06L2.pdf
Availability of PHE840MY6470MD14R06L2
QUANTITY
PHE840MY6470MD14R06L2 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHE840MY6470MD14R06L2
Internal Part NumberEIS-PHE840MY6470MD14R06L2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Film Capacitors for Power Supplies and Power Electronics
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package186
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPHE840M
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC275V
Voltage Rating - DC760V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.315" W (26.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHE840MY6470MD14R06L2
Related LinksPHE840MY64, PHE840MY6470MD14R06L2 Datasheet, KEMET Distributor
PHE840MY6470MD14R06L2 Details Description
Related parts for PHE840MY6470MD14R06L2
IC FLASH 8MBIT 90NS 48TSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 52POS 1MM R/A GOLD datasheet.pdf
IC MOSFET RF N-CHAN TO272-2 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR LO/HI 3.08V SOT-26 datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 4.42K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf