KEMET PHE850ED6220MD20R06L2
PHE850ED6220MD20R06L2 picture photo
Mfg. Part Number
PHE850ED6220MD20R06L2
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.22UF 20% 1.25KVDC RAD
Datasheet Download
PHE850ED6220MD20R06L2.pdf
Availability of PHE850ED6220MD20R06L2
QUANTITY
PHE850ED6220MD20R06L2 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHE850ED6220MD20R06L2
Internal Part NumberEIS-PHE850ED6220MD20R06L2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Film Capacitors for Power Supplies and Power Electronics
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package209
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPHE850
PackagingBulk
Capacitance0.22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC1250V (1.25kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.532" W (26.00mm x 13.50mm)
Height - Seated (Max)0.906" (23.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesY2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHE850ED6220MD20R06L2
Related LinksPHE850ED62, PHE850ED6220MD20R06L2 Datasheet, KEMET Distributor
PHE850ED6220MD20R06L2 Details Description
Related parts for PHE850ED6220MD20R06L2
RES SMD 61.9 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
LOWER STRIPPER BLADE datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 300MA 30V datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 24V 20A datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 5A 14VSON datasheet.pdf
IC MRAM 1MBIT 40MHZ 8DFN datasheet.pdf
CONN SC ATTENUATOR 13DB 250MW datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf