Vishay Thin Film PHP00603E12R1BBT1
PHP00603E12R1BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00603E12R1BBT1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 12.1 OHM 0.1% 3/8W 0603
Datasheet Download
PHP00603E12R1BBT1.pdf
Availability of PHP00603E12R1BBT1
QUANTITY
PHP00603E12R1BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00603E12R1BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00603E12R1BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.375W, 3/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00603E12R1BBT1
Related LinksPHP00603, PHP00603E12R1BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00603E12R1BBT1 Details Description
Related parts for PHP00603E12R1BBT1
BOX ABS GRAY 5.12"L X 2.56"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 1A SYNC 16SOIC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3.5A DL 38TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS STR 3.5MM datasheet.pdf
KIT USB DEBUG TOOL/TARGET BOARD datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 10MM datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1.5A TO220-5 datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 3.81MM VERT BK datasheet.pdf
IC OSC VCXO 159.375MHZ 6-CLCC datasheet.pdf