Vishay Thin Film PHP00603E1401BBT1
PHP00603E1401BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00603E1401BBT1
Brief Description
RES SMD 1.4K OHM 0.1% 3/8W 0603
Datasheet Download
PHP00603E1401BBT1.pdf
Availability of PHP00603E1401BBT1
QUANTITY
PHP00603E1401BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00603E1401BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00603E1401BBT1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.375W, 3/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00603E1401BBT1
Related LinksPHP00603, PHP00603E1401BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00603E1401BBT1 Details Description
Related parts for PHP00603E1401BBT1
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
RES 48.7 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 16.9K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES 9.1 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 15.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 6.3A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 9.1 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf