Vishay Thin Film PHP00603E1560BBT1
PHP00603E1560BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00603E1560BBT1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 156 OHM 0.1% 3/8W 0603
Datasheet Download
PHP00603E1560BBT1.pdf
Availability of PHP00603E1560BBT1
QUANTITY
PHP00603E1560BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00603E1560BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00603E1560BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)156
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.375W, 3/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00603E1560BBT1
Related LinksPHP00603, PHP00603E1560BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00603E1560BBT1 Details Description
Related parts for PHP00603E1560BBT1
CONN HEADR BRKWAY .100 27POS R/A datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 6.3V X5R 0402 datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CABLE 30COND 12AWG BLACK datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/4W 0.01% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 2.1A 64 MOHM SMD datasheet.pdf