Vishay Thin Film PHP00603E1561BST1
PHP00603E1561BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00603E1561BST1
Brief Description
RES SMD 1.56K OHM 0.1% 3/8W 0603
Datasheet Download
PHP00603E1561BST1.pdf
Availability of PHP00603E1561BST1
QUANTITY
PHP00603E1561BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00603E1561BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00603E1561BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.56k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.375W, 3/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00603E1561BST1
Related LinksPHP00603, PHP00603E1561BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00603E1561BST1 Details Description
Related parts for PHP00603E1561BST1
CONN HEADER .100 SINGL R/A 21POS datasheet.pdf
FLOATSWITCH 25VA N/C HORZ PPS datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR AM17X datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.170" 3MM 2LD datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 4PVH 8COL datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 20POS HL LOW P datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125" datasheet.pdf
CONN PLUG 28POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS PIN datasheet.pdf