Vishay Thin Film PHP00603E1562BST1
PHP00603E1562BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00603E1562BST1
Brief Description
RES SMD 15.6K OHM 0.1% 3/8W 0603
Datasheet Download
PHP00603E1562BST1.pdf
Availability of PHP00603E1562BST1
QUANTITY
PHP00603E1562BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00603E1562BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00603E1562BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.375W, 3/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00603E1562BST1
Related LinksPHP00603, PHP00603E1562BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00603E1562BST1 Details Description
Related parts for PHP00603E1562BST1
RES SMD 13K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER DUAL 20SOIC datasheet.pdf
CONN SPADE TONGUE 22-16AWG #8 datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.045 TIN datasheet.pdf
RES SMD 2.26 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR 3.6A 10DFN datasheet.pdf
CAP CER 200PF 100V 5% BP 1206 datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS INLINE PIN datasheet.pdf