Vishay Thin Film PHP00603E1581BBT1
PHP00603E1581BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00603E1581BBT1
Brief Description
RES SMD 1.58K OHM 0.1% 3/8W 0603
Datasheet Download
PHP00603E1581BBT1.pdf
Availability of PHP00603E1581BBT1
QUANTITY
PHP00603E1581BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00603E1581BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00603E1581BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.58k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.375W, 3/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00603E1581BBT1
Related LinksPHP00603, PHP00603E1581BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00603E1581BBT1 Details Description
Related parts for PHP00603E1581BBT1
POT 5K OHM 1/2W CARBON LINEAR datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 4.5V datasheet.pdf
IC TXRX RS485 LO EMI SHTDN 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 80UF 10% 600VDC RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
LED RED CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
MOD PWR ENT DUAL COMPACT 4A MED datasheet.pdf