Nichicon UPB1C222MHD1TO
UPB1C222MHD1TO picture photo
Mfg. Part Number
UPB1C222MHD1TO
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UPB1C222MHD1TO.pdf
Availability of UPB1C222MHD1TO
QUANTITY
UPB1C222MHD1TO Order Process
Ship out your order
Specifications of UPB1C222MHD1TO
Internal Part NumberEIS-UPB1C222MHD1TO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesPB
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current710mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPB1C222MHD1TO
Related LinksUPB1C22, UPB1C222MHD1TO Datasheet, Nichicon Distributor
UPB1C222MHD1TO Details Description
Related parts for UPB1C222MHD1TO
IDC CABLE - MSC40K/MC40G/MCG40K datasheet.pdf
CONV DC-DC 100W 24VIN 12VOUT SGL datasheet.pdf
RES SMD 1.27K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CA,XG,MTRJ-SC datasheet.pdf
IC UART FIFO 16B DUAL 68PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
DIODE ZENER 33.64V 500MW SOD323F datasheet.pdf
RES 100 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.6MH 74MA 26 OHM TH datasheet.pdf