Vishay Thin Film PHP00603E1620BBT1
PHP00603E1620BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00603E1620BBT1
Brief Description
RES SMD 162 OHM 0.1% 3/8W 0603
Datasheet Download
PHP00603E1620BBT1.pdf
Availability of PHP00603E1620BBT1
QUANTITY
PHP00603E1620BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00603E1620BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00603E1620BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)162
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.375W, 3/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00603E1620BBT1
Related LinksPHP00603, PHP00603E1620BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00603E1620BBT1 Details Description
Related parts for PHP00603E1620BBT1
IC 24-BIT FET BUS SW 56-TSSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 6.3A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 4DIP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 6A 250V datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE PIN datasheet.pdf
TXRX DWDM 4GBPS APD SFP datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
POT 50K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf