Vishay Thin Film PHP00603E1691BST1
PHP00603E1691BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00603E1691BST1
Brief Description
RES SMD 1.69K OHM 0.1% 3/8W 0603
Datasheet Download
PHP00603E1691BST1.pdf
Availability of PHP00603E1691BST1
QUANTITY
PHP00603E1691BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00603E1691BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00603E1691BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.69k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.375W, 3/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00603E1691BST1
Related LinksPHP00603, PHP00603E1691BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00603E1691BST1 Details Description
Related parts for PHP00603E1691BST1
RES SMD 1.82KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
SENSOR 750PSIS 1/4 NPT 4-20 MA datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 19F OLIVE datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X20MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES 300 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 301 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC AMP PA PWR GSM CTRL 8-SOIC datasheet.pdf
CONN FPC 45POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
CAP CER 47PF 760VAC Y5S RADIAL datasheet.pdf