Vishay Thin Film PHP00603E1802BST1
PHP00603E1802BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00603E1802BST1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 18K OHM 0.1% 3/8W 0603
Datasheet Download
PHP00603E1802BST1.pdf
Availability of PHP00603E1802BST1
QUANTITY
PHP00603E1802BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00603E1802BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00603E1802BST1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.375W, 3/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00603E1802BST1
Related LinksPHP00603, PHP00603E1802BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00603E1802BST1 Details Description
Related parts for PHP00603E1802BST1
CAP FILM 1UF 20% 305VAC RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 2MM RT ANG TIN datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 3A 5DDPAK datasheet.pdf
FUSE 35A 250V BOLT-ON datasheet.pdf
SW LIMIT SPDT 10A TOP PLUNGER datasheet.pdf
VARISTOR 108V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf