Vishay Thin Film PHP00603E1820BST1
PHP00603E1820BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00603E1820BST1
Brief Description
RES SMD 182 OHM 0.1% 3/8W 0603
Datasheet Download
PHP00603E1820BST1.pdf
Availability of PHP00603E1820BST1
QUANTITY
PHP00603E1820BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00603E1820BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00603E1820BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)182
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.375W, 3/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00603E1820BST1
Related LinksPHP00603, PHP00603E1820BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00603E1820BST1 Details Description
Related parts for PHP00603E1820BST1
CONN RCPT CPC 4POS SZ11 REV datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 9A TO220FL datasheet.pdf
RES 909 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
LED PMI 8MM RED 24V SNAP-FIT datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 2MM THRU HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HAN 16B-HMC-GS-R-M40 datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf