Vishay Thin Film PHP00603E1870BST1
PHP00603E1870BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00603E1870BST1
Brief Description
RES SMD 187 OHM 0.1% 3/8W 0603
Datasheet Download
PHP00603E1870BST1.pdf
Availability of PHP00603E1870BST1
QUANTITY
PHP00603E1870BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00603E1870BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00603E1870BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)187
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.375W, 3/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00603E1870BST1
Related LinksPHP00603, PHP00603E1870BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00603E1870BST1 Details Description
Related parts for PHP00603E1870BST1
IC REG CTRLR BUCK BST PWM 16SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 31A TO-264 datasheet.pdf
CONN HEADER .787" 44POS DUAL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
WRSTBND JWL DL MTL ONYX SM datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
EXTRACTION TOOL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf