Vishay Thin Film PHP00603E2001BBT1
PHP00603E2001BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00603E2001BBT1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2K OHM 0.1% 3/8W 0603
Datasheet Download
PHP00603E2001BBT1.pdf
Availability of PHP00603E2001BBT1
QUANTITY
PHP00603E2001BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00603E2001BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00603E2001BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.375W, 3/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00603E2001BBT1
Related LinksPHP00603, PHP00603E2001BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00603E2001BBT1 Details Description
Related parts for PHP00603E2001BBT1
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 10V X7S 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 22POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 5% 250VDC 2DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 13.6VWM 22.5VC DO214AB datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
COM MODE CHOKE DATA LINE 400MA datasheet.pdf