Vishay Thin Film PHP00603E2492BBT1
PHP00603E2492BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00603E2492BBT1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 24.9K OHM 0.1% 3/8W 0603
Datasheet Download
PHP00603E2492BBT1.pdf
Availability of PHP00603E2492BBT1
QUANTITY
PHP00603E2492BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00603E2492BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00603E2492BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.375W, 3/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00603E2492BBT1
Related LinksPHP00603, PHP00603E2492BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00603E2492BBT1 Details Description
Related parts for PHP00603E2492BBT1
RES SMD 3.9KOHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 768B OTP 28DIP datasheet.pdf
SSR OCMOS FET 90MA NO 6-SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC POWER/BATTERY MGMT 48-QFN datasheet.pdf
IC CLOCK BUFFER 1:5 20SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 0.432 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf