Vishay Thin Film PHP00603E3201BST1
PHP00603E3201BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00603E3201BST1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.2K OHM 0.1% 3/8W 0603
Datasheet Download
PHP00603E3201BST1.pdf
Availability of PHP00603E3201BST1
QUANTITY
PHP00603E3201BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00603E3201BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00603E3201BST1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.375W, 3/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00603E3201BST1
Related LinksPHP00603, PHP00603E3201BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00603E3201BST1 Details Description
Related parts for PHP00603E3201BST1
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 50.2K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TERM BLOCK R/A 10POS 3.81MM BLK datasheet.pdf
DNET DEVICE/POWER TAP DIR MNT datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 96MA 4.9 OHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf