Vishay Thin Film PHP00603E3970BBT1
PHP00603E3970BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00603E3970BBT1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 397 OHM 0.1% 3/8W 0603
Datasheet Download
PHP00603E3970BBT1.pdf
Availability of PHP00603E3970BBT1
QUANTITY
PHP00603E3970BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00603E3970BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00603E3970BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)397
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.375W, 3/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00603E3970BBT1
Related LinksPHP00603, PHP00603E3970BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00603E3970BBT1 Details Description
Related parts for PHP00603E3970BBT1
IC FLASH 256KBIT 200NS 32PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 4BIT 16TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.012" (0.30mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 5.5VOUT 50W datasheet.pdf