Yageo RT0805DRE0793R1L
RT0805DRE0793R1L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805DRE0793R1L
Brief Description
RES SMD 93.1 OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805DRE0793R1L.pdf
Availability of RT0805DRE0793R1L
QUANTITY
RT0805DRE0793R1L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805DRE0793R1L
Internal Part NumberEIS-RT0805DRE0793R1L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)93.1
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805DRE0793R1L
Related LinksRT0805DR, RT0805DRE0793R1L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805DRE0793R1L Details Description
Related parts for RT0805DRE0793R1L
CAP TANT 15UF 10V 10% 1206 datasheet.pdf
IC SYNC FIFO MEM 32768X18 80LQFP datasheet.pdf
MOD PWR ENT STD PCB 2.0 PNL datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
CONN MAGJACK 4PORT 100 BASE-TX datasheet.pdf
DCDC CONVERTER 15VOUT 1W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
NTC THERMISTOR datasheet.pdf
RES 4K OHM 0.3W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 32.768KHZ CMOS SMD datasheet.pdf