Vishay Thin Film PHP00603E42R2BBT1
PHP00603E42R2BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00603E42R2BBT1
Brief Description
RES SMD 42.2 OHM 0.1% 3/8W 0603
Datasheet Download
PHP00603E42R2BBT1.pdf
Availability of PHP00603E42R2BBT1
QUANTITY
PHP00603E42R2BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00603E42R2BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00603E42R2BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)42.2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.375W, 3/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00603E42R2BBT1
Related LinksPHP00603, PHP00603E42R2BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00603E42R2BBT1 Details Description
Related parts for PHP00603E42R2BBT1
RES 75 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT 5A ROLLR LEVER datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CABLE SPEAKER 2COND 22AWG 500' datasheet.pdf
RES 14 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
AC/DC PROGRAMMABLE SUPPLY 0-10V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Crystal 36.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf