Vishay Thin Film PHP00603E54R2BBT1
PHP00603E54R2BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00603E54R2BBT1
Brief Description
RES SMD 54.2 OHM 0.1% 3/8W 0603
Datasheet Download
PHP00603E54R2BBT1.pdf
Availability of PHP00603E54R2BBT1
QUANTITY
PHP00603E54R2BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00603E54R2BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00603E54R2BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)54.2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.375W, 3/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00603E54R2BBT1
Related LinksPHP00603, PHP00603E54R2BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00603E54R2BBT1 Details Description
Related parts for PHP00603E54R2BBT1
XFRMR LAMINATED 3.2VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS DL R/A GOLD SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 37POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 35A TO218 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE D 36 CKTS LGT 30 datasheet.pdf
WAVEPAK MPI-OPTO datasheet.pdf
IC FPGA 128 I/O 256FBGA datasheet.pdf
Connector Socket 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
THERMOSTAT 105 DEG NC TO-220 datasheet.pdf
FUSE 6AMP 690V GG SIZE 000 datasheet.pdf