Vishay Thin Film PHP00603E54R2BST1
PHP00603E54R2BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00603E54R2BST1
Brief Description
RES SMD 54.2 OHM 0.1% 3/8W 0603
Datasheet Download
PHP00603E54R2BST1.pdf
Availability of PHP00603E54R2BST1
QUANTITY
PHP00603E54R2BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00603E54R2BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00603E54R2BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)54.2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.375W, 3/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00603E54R2BST1
Related LinksPHP00603, PHP00603E54R2BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00603E54R2BST1 Details Description
Related parts for PHP00603E54R2BST1
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 28-SOIC datasheet.pdf
IC CONTRLR HOTSWAP NEGVOLT 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 20HTSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
SENSOR CURRENT FLUX GATE 50A AC datasheet.pdf