Vishay Thin Film PHP00603E7060BST1
PHP00603E7060BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00603E7060BST1
Brief Description
RES SMD 706 OHM 0.1% 3/8W 0603
Datasheet Download
PHP00603E7060BST1.pdf
Availability of PHP00603E7060BST1
QUANTITY
PHP00603E7060BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00603E7060BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00603E7060BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)706
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.375W, 3/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00603E7060BST1
Related LinksPHP00603, PHP00603E7060BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00603E7060BST1 Details Description
Related parts for PHP00603E7060BST1
CONN HEADER 40POS STR SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
STD-TIMER GEH 2P datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FERRITE CORES datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ6B PG21 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf