Vishay Thin Film PHP00603E8760BBT1
PHP00603E8760BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00603E8760BBT1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 876 OHM 0.1% 3/8W 0603
Datasheet Download
PHP00603E8760BBT1.pdf
Availability of PHP00603E8760BBT1
QUANTITY
PHP00603E8760BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00603E8760BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00603E8760BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)876
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.375W, 3/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00603E8760BBT1
Related LinksPHP00603, PHP00603E8760BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00603E8760BBT1 Details Description
Related parts for PHP00603E8760BBT1
IC TRANSCVR TRI-ST 16BIT 56SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES MO 1/2W 13 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 51.1K OHM 1% AXL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 15POS PIN datasheet.pdf
IC BUS BUFF/LINE DVR 3ST 5TSSOP datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CTV 29C 29#16 PIN RECP datasheet.pdf
Virtex⑩-E 1.8 V FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf