Vishay Thin Film PHP00603E87R6BBT1
PHP00603E87R6BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00603E87R6BBT1
Brief Description
RES SMD 87.6 OHM 0.1% 3/8W 0603
Datasheet Download
PHP00603E87R6BBT1.pdf
Availability of PHP00603E87R6BBT1
QUANTITY
PHP00603E87R6BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00603E87R6BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00603E87R6BBT1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)87.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.375W, 3/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00603E87R6BBT1
Related LinksPHP00603, PHP00603E87R6BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00603E87R6BBT1 Details Description
Related parts for PHP00603E87R6BBT1
IC OPAMP ISOLATION 2KHZ DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN RING 14-16 AWG #12 BUDGET datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 560MA 450 MOHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 10.2 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf