Vishay Thin Film PHP00805E1040BBT1
PHP00805E1040BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E1040BBT1
Brief Description
RES SMD 104 OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E1040BBT1.pdf
Availability of PHP00805E1040BBT1
QUANTITY
PHP00805E1040BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E1040BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E1040BBT1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)104
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E1040BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805E1040BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E1040BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805E1040BBT1
CAP ALUM 100UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BUZ PIEZO 6V REC 40.3X26MM CHASS datasheet.pdf
SENSOR DIGITAL FIBER PNP datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 60V 0.25A EMT6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
FUSE AUTO 30A 32VAC/VDC BLADE datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT PIN datasheet.pdf