Vishay Thin Film PHP00805E1090BBT1
PHP00805E1090BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E1090BBT1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 109 OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E1090BBT1.pdf
Availability of PHP00805E1090BBT1
QUANTITY
PHP00805E1090BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E1090BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E1090BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)109
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E1090BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805E1090BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E1090BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805E1090BBT1
IDC CABLE - MKS24K/MC24M/MPD24K datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 EYELET datasheet.pdf
IC PROC FM/AM IF SAMPLING 64LQFP datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 28VOUT 100W datasheet.pdf
CONN HDR 25POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.47A 120 MOHM datasheet.pdf
DISPLAY 0.56" 2DIGIT RED CC SMD datasheet.pdf