Sullins Connector Solutions RSC19DRYI-S13
RSC19DRYI-S13 picture photo
Mfg. Part Number
RSC19DRYI-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND
Datasheet Download
RSC19DRYI-S13.pdf
Availability of RSC19DRYI-S13
QUANTITY
RSC19DRYI-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSC19DRYI-S13
Internal Part NumberEIS-RSC19DRYI-S13
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row19
Number of Positions38
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSC19DRYI-S13
Related LinksRSC19D, RSC19DRYI-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RSC19DRYI-S13 Details Description
Related parts for RSC19DRYI-S13
CONN HOUSING TAB 2POS KEY-X PANL datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC PWR I/F SWTCH PC CARD20HTSSOP datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 22AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CONN 230POS EDGECARD datasheet.pdf
DIODE ZENER 82V 3W DO204AL datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 4DIP datasheet.pdf
IC D-CAP CTRLR SYNC BUCK 32VQFN datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf