Panasonic Electronic Components EET-ED2D391BA
EET-ED2D391BA picture photo
Mfg. Part Number
EET-ED2D391BA
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
EET-ED2D391BA.pdf
Availability of EET-ED2D391BA
QUANTITY
EET-ED2D391BA Order Process
Ship out your order
Specifications of EET-ED2D391BA
Internal Part NumberEIS-EET-ED2D391BA
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)383 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.71A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EET-ED2D391BA
Related LinksEET-ED, EET-ED2D391BA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EET-ED2D391BA Details Description
Related parts for EET-ED2D391BA
IC TRANSLATOR QUINT PECL 28PLCC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-SSOP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES 19.1K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
6610 APPLIANCE OUTLET 10A 70C datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 499K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 16MM datasheet.pdf
OSC XO 6.14MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 6PF 50V CH 0402 datasheet.pdf