Vishay Thin Film PHP00805E1170BBT1
PHP00805E1170BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E1170BBT1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 117 OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E1170BBT1.pdf
Availability of PHP00805E1170BBT1
QUANTITY
PHP00805E1170BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E1170BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E1170BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)117
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E1170BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805E1170BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E1170BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805E1170BBT1
DIODE SCHOTTKY 40V 200MA SOD523 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf