Vishay Thin Film PHP00805E1180BBT1
PHP00805E1180BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E1180BBT1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 118 OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E1180BBT1.pdf
Availability of PHP00805E1180BBT1
QUANTITY
PHP00805E1180BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E1180BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E1180BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)118
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E1180BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805E1180BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E1180BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805E1180BBT1
RES SMD 432 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 EYELET datasheet.pdf
CONNECTOR BERGSTIK II/S-SMT/RR datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 630V X7R 1825 datasheet.pdf
RES SMD 8.25K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 510K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
SURFACE CONDITION DISC TS 1" datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf