Vishay Thin Film PHP00805E1181BBT1
PHP00805E1181BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E1181BBT1
Brief Description
RES SMD 1.18K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E1181BBT1.pdf
Availability of PHP00805E1181BBT1
QUANTITY
PHP00805E1181BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E1181BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E1181BBT1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.18k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E1181BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805E1181BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E1181BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805E1181BBT1
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CARDEDGE HIPRO 30POS DL .100 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 70NS 36MINIBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
BIT SLOTTED 1MM X 5.5MM 1.97" datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY OUT 100-240V datasheet.pdf
RES SMD 2.5K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC FPGA 377 I/O 50K LUT 484FBGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 22POS SKT datasheet.pdf