Vishay Thin Film PHP00805E1271BST1
PHP00805E1271BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E1271BST1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.27K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E1271BST1.pdf
Availability of PHP00805E1271BST1
QUANTITY
PHP00805E1271BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E1271BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E1271BST1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.27k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E1271BST1
Related LinksPHP00805, PHP00805E1271BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E1271BST1 Details Description
Related parts for PHP00805E1271BST1
RES ARRAY 13 RES 56 OHM 14SOIC datasheet.pdf
TRANS 2NPN 50V 0.1A MINI5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
SWITCH PIN PLUNGER SPDT 10A 125V datasheet.pdf
RES MO 2W .62 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
TIMER SS MINI DPDT 5SECONDS datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
EXT PAK EMULATOR PIC16LF1509-ICE datasheet.pdf
CORNER MIRROR 1436 X 72 MM datasheet.pdf