Vishay Thin Film PHP00805E1500BBT1
PHP00805E1500BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E1500BBT1
Brief Description
RES SMD 150 OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E1500BBT1.pdf
Availability of PHP00805E1500BBT1
QUANTITY
PHP00805E1500BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E1500BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E1500BBT1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E1500BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805E1500BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E1500BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805E1500BBT1
RES SMD 18 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/ADJ 3A 5DDPAK datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 16V Y5V 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
RES 19.8K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.62 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 350 OHM 8SOIC datasheet.pdf