Vishay Thin Film PHP00805E1741BBT1
PHP00805E1741BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E1741BBT1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.74K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E1741BBT1.pdf
Availability of PHP00805E1741BBT1
QUANTITY
PHP00805E1741BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E1741BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E1741BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.74k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E1741BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805E1741BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E1741BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805E1741BBT1
IDC CABLE-ASC14G/ AE14G / ASC14G datasheet.pdf
CONN RCPT 68POS 1.27MM GOLD T/H datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 60KB FLASH 64QFP datasheet.pdf
TRANSITION MODULE 168POS DUAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS BOX MT SCKT datasheet.pdf
BULKHEAD MOUNT RECEPTACLE 5/C datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 750MHZ 16QFN datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 5W T18 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT IN-LINE 3POS PIN datasheet.pdf