Vishay Thin Film PHP00805E1761BBT1
PHP00805E1761BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E1761BBT1
Brief Description
RES SMD 1.76K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E1761BBT1.pdf
Availability of PHP00805E1761BBT1
QUANTITY
PHP00805E1761BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E1761BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E1761BBT1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.76k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E1761BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805E1761BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E1761BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805E1761BBT1
CONVERT DC/DC 0.75 5.5V @ 5A SIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
RES 549K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.56K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 22UF 10% 900VAC SCREW datasheet.pdf
14 MODII HDR SRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
508FXE2-A-ST-40 (ADV) datasheet.pdf
CONN DSUB SOCKET 15POS R/A datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 2500VDC AXIAL datasheet.pdf
FUSE PWR 65SE 27KV BBU-20 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS PIN datasheet.pdf