Vishay Thin Film PHP00805E1961BBT1
PHP00805E1961BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E1961BBT1
Brief Description
RES SMD 1.96K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E1961BBT1.pdf
Availability of PHP00805E1961BBT1
QUANTITY
PHP00805E1961BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E1961BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E1961BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.96k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E1961BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805E1961BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E1961BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805E1961BBT1
SPEAKER ROUND 77MM 25 OHM .63W datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 20W MONO HEPTAWATT8 datasheet.pdf
RES SMD 1.4K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SCREWDRIVER TORX T15 7.48" datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 5MA 1.25 OHM SMD datasheet.pdf
RES 127 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 453K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 31POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100KOHM 0.5% 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 5MSPS 28-QFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS SKT datasheet.pdf