Vishay Thin Film PHP00805E1982BST1
PHP00805E1982BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E1982BST1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 19.8K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E1982BST1.pdf
Availability of PHP00805E1982BST1
QUANTITY
PHP00805E1982BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E1982BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E1982BST1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E1982BST1
Related LinksPHP00805, PHP00805E1982BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E1982BST1 Details Description
Related parts for PHP00805E1982BST1
TRIMMER 10K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 70NS 48CBGA datasheet.pdf
IC SWITCH USB/CVBS/AUDIO 10-TDFN datasheet.pdf
IC BUFFER 1.8V 25BIT 96-LFBGA datasheet.pdf
CAP CER 560PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
FILTER 2-LINE 250V 3A PANEL datasheet.pdf
CABLE 7COND 22AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf