Vishay Thin Film PHP00805E2051BST1
PHP00805E2051BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E2051BST1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.05K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E2051BST1.pdf
Availability of PHP00805E2051BST1
QUANTITY
PHP00805E2051BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E2051BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E2051BST1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.05k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E2051BST1
Related LinksPHP00805, PHP00805E2051BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E2051BST1 Details Description
Related parts for PHP00805E2051BST1
RES SMD 9.1K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 13.7 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 820K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 51 TYPE A 20POS datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 7A 30.4 MOHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 2.97A 40 MOHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
TXS RELAY 2 FORM C 12V datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONNECTOR SOCKET RIGHT ANGLE SOL datasheet.pdf
CONN CIRCULAR PLUG 5 POS SMD datasheet.pdf