Vishay Thin Film PHP00805E2082BST1
PHP00805E2082BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E2082BST1
Brief Description
RES SMD 20.8K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E2082BST1.pdf
Availability of PHP00805E2082BST1
QUANTITY
PHP00805E2082BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E2082BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E2082BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E2082BST1
Related LinksPHP00805, PHP00805E2082BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E2082BST1 Details Description
Related parts for PHP00805E2082BST1
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 7.5NS 100TQFP datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 430MA 220 MOHM datasheet.pdf
COMMON MODE CHOKE WE-LF MV datasheet.pdf
RPS11W datasheet.pdf
HD 38999 187C 187#23 PIN RECP datasheet.pdf
340UF 250V 35X54 85C ST datasheet.pdf