Vishay Thin Film PHP00805E2261BBT1
PHP00805E2261BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E2261BBT1
Brief Description
RES SMD 2.26K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E2261BBT1.pdf
Availability of PHP00805E2261BBT1
QUANTITY
PHP00805E2261BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E2261BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E2261BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.26k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E2261BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805E2261BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E2261BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805E2261BBT1
IC 4.62V W/PB 5% SOT23-3 datasheet.pdf
TOOL LAMP EXTRACTOR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES MO 3W 2K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 38POS STACKNG 15GOLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 95KHZ RRO 14WLCSP datasheet.pdf
FIXED IND 1.1NH 500MA 120 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 DIP 72POS datasheet.pdf