Vishay Thin Film PHP00805E2291BST1
PHP00805E2291BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E2291BST1
Brief Description
RES SMD 2.29K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E2291BST1.pdf
Availability of PHP00805E2291BST1
QUANTITY
PHP00805E2291BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E2291BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E2291BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.29k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E2291BST1
Related LinksPHP00805, PHP00805E2291BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E2291BST1 Details Description
Related parts for PHP00805E2291BST1
TRANS NPN DARL 100V 8A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 267 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 56.2KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPSTX2 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 249K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT datasheet.pdf
RES 2 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADPTR 48V 65W datasheet.pdf