Vishay Thin Film PHP00805E2462BBT1
PHP00805E2462BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E2462BBT1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 24.6K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E2462BBT1.pdf
Availability of PHP00805E2462BBT1
QUANTITY
PHP00805E2462BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E2462BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E2462BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E2462BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805E2462BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E2462BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805E2462BBT1
TERM BLOCK HDR 7POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 24POS datasheet.pdf
RES SMD 6.49 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
IGBT 600V 70A 250W TO247 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
IC CPLD 512MC 3.5NS 176TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 230MA 1.2 OHM TH datasheet.pdf
THERMOSTAT 50 DEG NO 8-DIP datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 16 RES 330 OHM 18DRT datasheet.pdf